6. a 9. srpna 1945, dva významné a tragické momenty světových dějin. Uplynulo 79 let od shození atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Poprvé a zatím naštěstí naposledy byla vyzkoušena ničivá síla těchto strašných zbraní vůči lidem. Dodnes můžeme diskutovat, zda právě tyto bomby ukončily krvavou šest let trvající II. světovou válku, která probíhala na většině světových kontinentů, a jenž stála desítky milionů lidských životů nebo to byla blesková ofenzíva Rudé armády, která během šesti dní dokázala porazit hlavní japonské síly v Mandžusku.
V každém případě, Hirošima – 70 000–80 000 lidí neboli 30 % populace Hirošimy, bylo zabito okamžitě, dalších 70 000 podlehlo svým zraněním.
Nagasaki – exploze vyvolala teplotu odhadovanou na 3900 °C a vítr o odhadované rychlosti 1005 km/h. Japonská zpráva popisuje bombardování Nagasaki jako: „hřbitov bez náhrobního kamene“. Počet okamžitě zabitých osob se odhaduje v rozmezí 35 000 – 40 000. Celkový počet úmrtí se do konce roku 1945 odhaduje na 60 000 až 80 000.
Lidé byli spáleni zaživa, mnoho z nich doslova zmizelo z povrchu země, další desetitisíce si odnesli trvalé následky, většina z nich byli civilisté.
Možná to zní příliš stroze, ale taková byla skutečnost. Skutečnost, kterou je třeba si stále připomínat, která varuje. Dnes téměř 80 let od této události se bojuje na mnoha místech naší planety, atomové zbraně stále existují, jsou vyvíjeny, vyráběny a jednotlivé strany se jimi navzájem odstrašují či jimi hrozí svým nepřátelům. Znamenají hrozbu pro každého z nás.
KSČM požaduje likvidaci jaderných zbraní a ukončení všech imperialistických válečných konfliktů. Jsme pro mír a mírovou politiku ve světě, kde jaderné zbraně nemají své místo.
Ludvík Šulda, místopředseda KSČM