V úterý 29. října se konalo ustavující jednání Zastupitelstva Středočeského kraje
Jednání mělo na programu základní procesní záležitosti. V úvodu jsme všichni složili slib zastupitelů. Po schválení pracovních komisí jednání navrhl klub zastupitelů STAČILO!, tvořený zvolenými zastupiteli Jindřichem Havelkou (předseda klubu), Zdeňkem Štefkem a Pavlem Havránkem zařadit do předkládaného programu bod „Termíny jednání zastupitelstva do konce roku 2024“, protože žádný další termín nebyl znám, pouze ústně někdy v prosinci, a to se měl projednávat rozpočet na další rok. Z médií navíc zaznělo, že má koalice obavy z absence, takže bude svolávat zastupitelstva jen jednou za 2 měsíce. Na programu jednání navíc nebylo ani složení jednotlivých výborů, z nichž obzvláště výbor finanční je pro projednávání rozpočtu důležitý. Bod byl na program zařazen nejen za podpory dalších opozičních stran, ale i několika hlasů z koalice.
Pak následovaly volební body. Navrhli jsme volbu hejtmana tajnou, pro bylo ale jen 29 zastupitelů (3 zastupitelé ANO nebyli přítomni), přesná většina 33 koaličních zastupitelů prosadila volbu veřejnou, v ní stejným poměrem obhájila pozici hejtmanky Petra Pecková.
Obdobně dopadla volba náměstků hejtmanů a dalších členů Rady kraje, v diskusi jsme vyzvali kandidáty k představení a ke sdělení, jak budou zvládat kumulaci funkcí, která je v mnoha případech úctyhodná. 33 hlasy koalice byli nakonec zvoleni náměstky hejtmanky Středočeského kraje Michael Kašpar (pro oblast financí, ICT a digitalizace), Pavel Pavlík (pro oblast zdravotnictví) a Jan Skopeček (pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování, dotací a sportu), členy rady dále radní pro oblast veřejné dopravy a mobility Petr Borecký, radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek, radní pro oblast silniční dopravy Josef Pátek, radní pro oblast investic, majetku a rozvoje datové infrastruktury kraje Robert Pecha, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jindřiška Romba, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda a radní pro oblast vzdělávání Milan Vácha.
Diskuse se strhla nad ustavením výborů a volbou předsedů výborů. Koalice si prosadila dosavadních 10 výborů po 15 členy, akceptovala naši námitku, že je třeba, aby fungoval alespoň finanční výbor, ale navrhla nepoměrné zastoupení v tomto výboru – pouze 5 míst pro opozici, když by mělo být 7 proti 8 koaličním. I přes naše výtky si nakonec své členy do finančního výboru prosadila, schválila si i předsedy výborů, opozice na protest žádného kandidáta nenavrhla. Chtěli jsme, aby se nejprve kluby dohodly o poměrném zastoupení, pak nominovaly své členy výborů a komisí. Koalice sice jednání neodmítla, ale stejně se hlasovalo na sílu. Další výbory se nedoplňovaly.
V dalším bodě koalice opět všemi 33 hlasy prosadila stanovení 16 uvolněných zastupitelů, z toho 9 v Radě kraje, 2 na pozicích předsedů komisí Rady a 5 v pozicích předsedů výborů zastupitelstva.
V závěrečném hlasování jsme navrhovali listopadový termín jednání Zastupitelstva, kde by se po poradě předsedů klubů volili členové výborů, a jednání prosincové, kde by se mohl schválit po projednání ve výborech rozpočet. Ale koalice si prosadila pouze prosincový termín jednání zastupitelstva (2. 12.).
STANOVISKO KLUBU ZASTUPITELŮ ZA STAČILO!:
Na 29. října 2024 bylo svoláno ustavující Zastupitelstvo Středočeského kraje.
V něm bylo po řadě jednání, v rámci kterých usilovalo (před volbami opoziční a i dnes již opoziční) ve volbách vítězné ANO i o krajskou vládu s ODS/SPOLU, hlasováno o novém vedení kraje, v kterém si křesla v Radě kraje a další posty rozdělí hnutí STAN a koalice SPOLU.
Klub zastupitelů Stačilo! konstatuje, že tuto krajskou pravicovou koalici podpořit nemůže.
1. Koalice je složena ze stran vládnoucí „čtyřdemolice“, která pod vedením Petra Fialy dovedla tuto zemi a její občany do stále více se prohlubující krize.
2. Ačkoliv neznáme ještě programové prohlášení Rady kraje, programově a personálně je tato koalice propojena s bývalou, tedy se nedají očekávat potřebné zásadní změny krajské politiky, která v minulém období přinesla zdražování veřejné dopravy a její omezování, rušení středních škol či prosazování zájmů některých mocenských skupin proti vůli obcí (viz NP Křivoklátsko).
To je pro Stačilo! nepřijatelné.
3. Do funkcí navrhovaní zastupitelé (a nejen do uvolněných funkcí předsedů výborů) sedí často na několika židlích, na kterých se práce šidit nedá.
Pro rozvoj kraje je klíčové plné zapojení zvolených zástupců občanů, ne být zároveň v PS PČR a v Radě kraje, byť neuvolněně.
4. Koalice bude vládnout křehkou většinou jednoho hlasu. To může být při známé nedisciplinovanosti koaličních zastupitelů velký problém.
Důvěru zastupitelů Stačilo! si koalice nezískala ani tím, že chce svolávat kvůli koaliční většině jednání Zastupitelstva po 2 měsících místo dosavadního měsíčního cyklu.
Ani tím, že ačkoliv členové spoluvládnoucí SPOLU kandidovali jako koalice SPOLU, na kraji ustavili nakonec 2 samostatné kluby…
Klub zastupitelů Stačilo! je připraven na tvrdou opoziční práci, přesto se bude snažit prosazovat i vlastní programové priority.
Zastupitelé za Stačilo ve Středočeském kraji Pavel Havránek (ČSSD), Jindřich Havelka (KSČM), Zdeněk Štefek (KSČM)