Volby do Zastupitelstva Karlovarského kraje 2024

  • Bytová a sociální politika

V otázce bytů budou zastupitelé za KSČM prosazovat výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny, výstavbu bytů pro seniory a výstavbu družstevních bytů. V souvislosti s tím bude nutno řešit i politiku bytů pro méně přizpůsobivé občany.

V sociální oblasti je nutno se zasadit proti superdávce od pana Jurečky. Touto superdávkou je myšleno seskupení všech aktuálních sociálních příspěvků do jednoho. KSČM se pokusí neutralizovat efekt tohoto opatření, protože bude nejvíce dopadat na matky samoživitelky, důchodce a zdravotně postižené.

Útlum těžby uhlí a zavírání porcelánek má za následek zvýšený počet nezaměstnaných, a proto bude nutné hledat způsoby, jak tyto lidi udržet v kraji, aby nedocházelo k odlivu obyvatel z kraje. KSČM bude v zastupitelstvu usilovat o udělení náhradních pracovních pozic pro propuštěné z již zmíněných zaměstnání.

Naši podporu musí mít stávající průmysl a také programy na podporu malého a středního regionálního podnikání. Důležitá je též obnova průmyslových podniků či drobných výrobních zařízení, především v místech, kde došlo po roce 1989 k jejich likvidaci.

Dále také podporujeme bezúročné novomanželské půjčky do výše 300.000 Kč s dobou splatnosti 15 let, avšak s podmínkou trvalého pracovního poměru alespoň jednoho z manželů

  • Školství

V oblasti školství bychom začali více apelovat na obce, jenž spravují jak základní tak mateřské školy, z důvodu nedostatku učebních prostor. Také je třeba se zaměřit na učební obory, které jsou potřebné pro náš kraj, a to zejména obory zámečník, instalatér, zedník či topenář a v neposlední řadě obor kuchař / číšník.

KSČM bude dále podporovat duální systém výuky, kterým je myšleno propojení teoretické části ve škole s praktickou částí u smluvených společností

  • Zdravotnictví

Zastupitelé zvolení z řad KSČM budou prosazovat, aby se krajské nemocnice v Karlových Varech a v Chebu nestaly součástí privatizace a zůstaly tak majetkem kraje. Zároveň s tímto souvisí i otázka zdravotní péče pro všechny občany kraje bez rozdílu a za stejných podmínek. Dále je nutno řešit nedostatek zdravotního personálu v oblastech pediatrů či zdravotních sester, případně zubařů a dalších součástí zdravotnictví.

V této oblasti je nutno se pozastavit i nad péčí o seniory, při aktuálním nedostatku domovů s pečovatelskou službou nebo jen možností mobilního hospicu. Zároveň bychom se snažili o vznik dalších center pro zdravotně postižené občany, která by měl kraj plně podpořit a zkonstruovat.

  • Doprava

V oblasti dopravy budou zastupitelé z řad KSČM doporučovat dostavění dálnice D6. Plán dokončení je do roku 2028, avšak se pokusíme vyvíjet nátlak na ředitelství silnic a dálnic, aby byl tento termín dodržen. V oblasti železniční dopravy preferujeme lepší využitelnost pro nákladní dopravu. Důvodem tohoto rozhodnutí je cenový rozdíl mezi vlakovou a automobilovou dopravou.

V železniční dopravě bychom rádi opět zavedli jízdenky pro osoby starší 65 let a studenty za 25% ceny běžného jízdného.

Další oblastí která souvisí s dopravou je zabezpečení servisu pro autobusovou dopravu, která je na špatné úrovni, s čímž se zároveň pojí nedostatek náhradních dílů a mechaniků.

Dále bychom rádi podpořili bezbariérový přístup do všech úřadů měst a menších obcí.

  • Lázeňství

Rozvoj lázeňství je přímo napojen na podporu turismu a cestovního ruchu. Lázeňský trojúhelník – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně – je zapsán ve světovém dědictví UNESCO, avšak důležitými lákadly pro turisty jsou i lázně v Jáchymově či lyžařské areály v Krušných horách. Ovšem v kraji jsou další neméně důležité oblasti na které nesmíme zapomenout. Lázně Jáchymov – v těchto lázních se léčí pacienti s problémy s pohybovým aparátem a zároveň s dýchacími poruchami. Lázně Kynžvart – v těchto lázních se léčí pacienti po transplantaci ledvin. Lázně Kyselka – tyto lázně byly vybudovány Mattonim v roce 1897 a sloužily jako doléčovací lázně. Po roce 1950 byly lázně znárodněny a do roku 1989 sloužily jako dětské lázně. Naši členové budou prosazovat vyšší využití lázeňské péče pro obyvatele ČR.

Miroslav SOURAL, lídr kandidátky

Narodil jsem se v roce 1952 v Bílovci okr. Nový Jičín. Vyučil jsem se provozním zámečníkem v ETI Tisová u Sokolova.

V roce 1971 jsem nastoupil na vojenskou základní službu a od září 1971 jsem začal studovat dvouletou důstojnickou školu ve Vyškově na Moravě, kterou jsem ukončil maturitou. V letech 1977 – 1980 jsem absolvoval studium na Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda v Bratislavě. Členem KSČ jsem se stal v roce 1976 a byl jsem jím až do roku 1990, než nám bylo zakázáno členství v KSČ z důvodu apolitičnosti armády. V armádě jako voják z povolání jsem pracoval od roku 1973 do roku 1995. I se základní vojenskou službou jsem odpracoval v armádě 24 let. Za tu dobu jsem byl v armádě politickým pracovníkem, materiálovým náčelníkem, ideově výchovným pracovníkem spojovacího praporu v Karlových Varech i náčelníkem štábu tohoto útvaru. 

1995 – 1997 jsem pracoval na velkolomu Jiří na pultu centrální ochrany ve Vintířově.1997 – 2002 jsem pracoval jako prodavač a od roku 2002 do roku 2009 jsem pracoval na účtárně a zároveň jako nákupčí pro Dřevoobchod K+C a.s. Karlovy Vary. Od roku 2005 jsem ve starobním důchodu.

V armádě jsem se věnoval krosovému běhu na 8.000 m. Hrál jsem fotbal jako brankář. Nyní se spíše věnuji pěší turistice a poznávání pamětihodností naší krásné republiky.

Kandidátka č. 2 Marcela ŠNAJDROVÁ

Narodila jsem se v roce 1960 ve Veselí nad Moravou. Od svých čtyř let žiji v Aši. Po střední škole jsem absolvovala Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. V současné době učím na Základní škole v Hranicích jako učitelka 1. stupně. Vážím si toho, že můžu předávat své zkušenosti nejen dětem, ale i svým kolegyním. 

Jako zastupitelka města Aše působím od roku 2006. Koncem roku 2023 jsem byla zvolena radní pro školství, kde můžu přispět svými znalostmi ve svém oboru. 

Až do minulého roku jsem se věnovala sportovní gymnastice, v dospělosti jako předsedkyně oddílu, v posledních letech jako trenérka.

Jako členka Okresní rady Asociace školních sportovních klubů pomáhám při organizaci sportovních soutěží na základních školách okresu Cheb. 

Od roku 2004 jsem pořádala letní dětský tábor jako hlavní vedoucí. V současné době jsem místopředsedkyně spolku TÁBORÁČEK – zábavní spolek z.s., který má za cíl pořádání volnočasových aktivit dětí a mládeže, zvláště letních dětských táborů. 

Mým největším štěstím je práce s dětmi, nejvíce v oblasti sportu. 

Jedním z aspektů rozvoje našeho regionu je zvýšení vzdělanosti. Mým cílem v politice je přispět svými zkušenostmi především v oblasti školství a sportu. Ráda bych zajistila podporu školám, školským zařízením a sportovním spolkům v našem regionu pro jejich rozvoj tak, aby se mladí lidé rádi vraceli zpět do našeho Karlovarského kraje.

Kandidátka č. 3 Ing. Eva VALJENTOVÁ

Motto: „Žij přítomností, sni o budoucnosti, uč se minulostí.“

Je mi 60 let. Vystudovala jsem Vysokou školu báňskou v Ostravě, 40 let jsem zaměstnancem Sokolovské uhelné, p. n., a. s. a jejích předchůdců, převážnou část pracuji v oblasti ekonomiky práce.

Jsem 41 let vdaná, mám dvě dospělé dcery a čtyři vnoučata.

Od roku 1994 do roku 2022 jsem působila v komunální politice jako zastupitel města Sokolov. V letech 1998-2008 jsem zastávala funkci předsedkyně kontrolního výboru. 

Od roku 2007 do roku 2020 jsem byla zastupitelem Karlovarského krajského kraje, v letech 2008-2012 jako krajská radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči, a v roce 2014 jako první náměstek hejtmana. V letech 2016-2020 jsem byla předsedkyní finančního výboru.

Ve volném čase se věnuji cyklo a pěší turistice, ráda čtu a věnuji se amatérskému divadlu.
Jako předsedkyně spolku „Divadlo bez zákulisí, z. s.“ nejen hraji, ale především administrativně zabezpečuji činnost divadla.

Co je podle mě pro náš kraj prioritní?

Udržet zaměstnanost v kraji.

Podpořit místní potravinovou produkci

Kandidát č. 5 Radomír HONCŮ

Narodil jsem se v roce 1966 v Českých Budějovicích. Od dvou let žiji v Chebu. Po ukončení základní školy v Chebu jsem učňovská léta prožil na internátě v Chodově u Karlových Var kde jsem absolvoval učební obor mechanik seřizovač obráběcích strojů, který jsem zakončil maturitní zkouškou v roce 1985.

Ve volném čase jsme se spolužáky často navštěvovali Karlovy Vary, Sokolov nebo Loket nad Ohří. Tak jsem poznal velkou část současného Karlovarského kraje i rozdílnou mentalitu lidí žijících v různých částech kraje. Od roku 1985 jsem zahájil svou pracovní kariéru v koncernovém podniku HDB Sokolov v podniku Sokolovské strojírny závod Cheb. Již od učňovských let jsem se zajímal o sociální podmínky pracujících lidí a to vyústilo v můj vstup do KSČ. Po politickém a majetkovém převratu v roce 1989 jsem se svého přesvědčení nevzdal a aktivně působil v KSČM. V odborovém svazu PHGN jsem léta působil jako odborový inspektor bezpečnosti práce. Vrcholem mého celospolečenského působení bylo šestnáctileté působení v zastupitelstvu města Chebu. Zde jsme s kolegy z našeho klubu vždy hájili sociálně nejslabší. Tady musím zmínit náš přístup k bytovému fondu města, podpora vybudování průmyslové zóny, bez které si neumím hospodářský život města představit. Jako svůj osobní úspěch považuji schválení mého návrhu, podle kterého musela všechna restaurační zařízení, ve kterých byli instalovány hrací automaty uzavřít v 17 hodin. Díky tomu z restaurací automaty rychle zmizely a herny postupně skončily.

V tomto duchu bych v případě zvolení pokračoval v krajském zastupitelstvu.

Hlavně se chci zaměřit na kvalitní střední školství, které připraví pro život kvalitní řemeslníky a studenty schopné pokračovat na českých vysokých školách ochotné vrátit se po studiu do Karlovarského kraje. To je plně v kompetenci kraje. Největší problém občanů v našem kraji bohužel není plně v jeho kompetenci. A to je přístup občanů k základní zdravotní péči. A nejde už jenom o dentisty.
V Aši je problém s dětskými lékaři. V Lubech nebude ani jeden praktický lékař. Stejné problémy jsou i v jiných částech kraje. Všichni zastupitelé kraje musí společně s občany donutit ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a ostatní kompetentní orgány, aby konečně situaci začali řešit, třeba i umístěnkami pro mladé lékaře. Přeplácení a přetahování lékařů mezi regiony není řešení.

Ve volném čase se věnuji plastikovému modelářství a rekreační cyklistice.

Kandidát č. 7 Mgr. Jaroslav BORKA

Narodil jsem se v roce 1952 v Mariánských Lázních. Vystudoval obor ruský jazyk – tělesná výchova na Pedagogické fakultě v Plzni.

Deset let jsem pracoval jako učitel a od roku 1985 se věnoval politické činnosti. V lednu 1989 jsem byl zvolen předsedou Okresního výboru KSČ v Karlových Varech.

Od roku 1996 do roku 2022 jsem byl členem Zastupitelstva města Karlovy Vary. A od vzniku krajů v roce 2000 do roku 2020 byl zastupitelem Karlovarského kraje.  V oblasti veřejné správy jsem získal velké zkušenosti výkonem funkcí člena a později předsedy Kontrolního výboru Zastupitelstva města Karlovy Vary a předsedy Bytové komise Rady města a člena Kontrolního výboru Zastupitelstva Karlovarského kraje.

Po volbách v roce 2008 jsem se stal náměstkem hejtmana a členem Rady Karlovarského kraje. V jeho gesci byla oblast majetkoprávní a vnitřních věcí, byl jsem členem Bezpečnostní rady Karlovarského kraje.  Po volbách v roce 2012 jsem se stal prvním náměstkem hejtmana se zodpovědností pro ekonomiku a vnitřní záležitosti.

Na podzim roku 2013 jsem byl díky preferenčním hlasům zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a zde byl členem Ústavně právního výboru.

Ve sněmovně jsem otevřel jako první problematiku hospodaření se strategickými surovinami, především využití zásob lithia v České republice. Rovněž jsem byl organizátorem odborného semináře k tragickým událostem v Oděse v roce 2014.

Jsem ženatý, mám dvě děti a tři vnoučata.

Jsem přesvědčen, že zvolení kandidátů KSČM do krajského zastupitelstva významně prospěje  vyvážení politického spektra a bude prospěšné pro většinu občanů Karlovarského kraje. 

Kandidát č. 8 Pavel HOJDA

Vyučil jsem se automechanikem a dva roky pracoval jako automechanik, autoelektrikář. Poté jsem absolvoval školu s maturitou a nastoupil studium VŠ v Plzni na specializaci ekonomika a řízení strojírenské výroby, školu jsem absolvoval s červeným diplomem. Po návratu do původního zaměstnání v Chebu jsem prošel postupně funkcemi na technickém oddělení, dále jako provozní mistr, vedoucí automobilové kolony nákladních aut, autobusů, mezinárodní kamionové dopravy a vedoucí provozovny ČSAD Cheb. Od r. 1984 jsem přestoupil do Drobného zboží Cheb jako vedoucí technického odboru a následně jako technický náměstek.

Po roce 1990 jsem pracoval 2 roky v Německu jako automechanik a autoelektrikář a na žádost vedení Stavomatu Cheb jsem zastupoval Stavomat ve firmě Latec a.s. Cheb. Po třech měsících jsem upozornil vedení Stavomatu, že většinový majitel z Rakouska firmu postupně vede k bankrotu a to také nastalo. Přešel jsem do firmy Euron Cheb s.r.o. jako ředitel provozu a jednatel. Poté na žádost vedení města Chebu jsem přešel jako jednatel a ředitel do firmy Terea Cheb a.s. Po zvolení do Poslanecké Sněmovny PČR v r. 1998 jsem byl odvolán z funkce jednatele a uvolněn po dobu výkonu funkce poslance z funkce ředitele pro ekonomiku a provoz. V r. 2013 jsem nastoupil jako specialista do firmy SŽDC Praha a následně jako specialista do firmy ČD GŘ Praha. Od r. 2014 jsem byl zvolen místostarostou města Chebu a podařilo se mi pro město Cheb získat bývalé vojenské letiště Cheb do vlastnictví města. Zastupitelem města Chebu jsem byl nepřetržitě od r. 1980 do r. 2022. Od r. 2016 do r. 2020 jsem byl zastupitelem KV kraje. V současné době působím jako expert KSČM pro dopravu, průmysl a energetiku.

Mé koníčky: Od mládí sportuji a reprezentoval jsem v učení Plzeňské učiliště ve stolním tenisu, kopané, košíkové a volejbalu. Po vyučení jsem reprezentoval Cheb v badmingtonu. V r. 1972 jsem zakládal TJ Hroznatov a v jeho fotbalovém týmu působím doposud. Nyní již více jako místopředseda TJ.

Od r. 1980 se velmi zajímám o elektroniku a výpočetní techniku, v současné době již hlavně jako konzument využívám výpočetní techniku pro denní potřeby. Rád opravuji auta a dělám všechny opravy, které nevyžadují odborný specializovaný servis. Jsem spoluvlastníkem rodinného domku s velkou zahradou a starám se o opravy i zvelebování zahrady.

Jako poslanec jsem měl možnost působit jako předseda podvýboru pro letectví a kosmonautiku a podařilo se mi ve spolupráci s odborníky ČR zajistit sídlo řízení družicového systému Galileo do Prahy. Na základě tohoto úspěchu i úspěchů zejména letectví v ČR jsem v r. 2014 obdržel spolu s Vladimírem Remkem (prvním a jediným čs. Kosmonautem) ocenění Parlamentu ČR jako osobnost v letectví a kosmonautice.

Kandidát č. 9 Jiří KŘÍŽ

Základní Školu jsem absolvoval v Rotavě na Sokolovsku. Vyučen na Středním odborném učilišti stavebním v Karlových Varech v roce 1985 v oboru – Elektromechanik pro rozvodná zařízení pro – Palivový kombinát 25. únor, k.p. Vřesová

V palivovém kombinátu Vřesová jsem pracoval 5 let po vyučení. Dva roky v podniku Škoda Rotava Koncern Plzeň.  Následně rok jako číšník v Hotelu Škoda Rotava. Od roku 1993 pracuji ve společnosti Sokolovská uhelná  a.s. Členem KSČM jsem od roku 2018.

A co se týká mých názorů k politické situaci v naší krásné zemi, jsou spíše radikálnější.

Celá kandidátní listina KSČM v Karlovarském kraji

Miroslav Soural, voják z povolání

Marcela Šnajdrová, učitelka základní školy

Eva Valjentová, Ing., ekonomka

Vladimír Zima, Sokolovská uhelná, mistr

Radek Honců, obráběč kovů

Vendula Orlová, učitelka základní školy

Jaroslav Borka, Mgr., učitel základní školy

Pavel Hojda, Ing., odborný poradce

Jiří Kříž, elektromechanik

Jana Kumberová, Bc., DiS., sociální pracovnice

Miroslav Vilám, tiskař

Zdeněk Mareš, tesař, truhlář

Helena Kobrová , osoba samostatně výdělečně činná

Radka Bobková, mzdová účetní

Petr Hajžman, správce hřbitova

Jan Votruba, RSDr., vedoucí střediska

Stanislav Kvěch, osoba samostatně výdělečně činná

Vladislav Jurutka, sanitář

Jakub Štěrba, vlakvedoucí osobních vlaků

Jana Čepičková, administrativní pracovnice

Oleg Kalaš, PhDr., předseda okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy

Tomáš Rujak, zdravotní sestra

Michal Hnátík, osoba samostatně výdělečně činná

Petr Cervan, osoba samostatně výdělečně činná, dřevorubec

Josef Němec, právník

Olga Gossová, Mgr., vychovatelka

Jaroslav Mühlberger, důchodce

Tomáš Lazorčík, přípravář výroby

Tomáš Strejček, zámečník

Vladimír Brož, důchodce

Zoja Strmisková , účetní

Josef Pašek, Ing., důchodce

Petr Čekal, důchodce

Jan Tancibudek, zámečník

Zdeněk Trešl, podnikatel

Jana Kostková, důchodkyně

Jitka Ouborná, dělnice

Antonín Vávra, dělník

Milan Marcin, osoba samostatně výdělečně činná, kovoobráběč

Jiří Dvořák, zedník

Josef Kubíčko, ekonom

Václav Vodrážka, důchodce

Václav Sloup, JUDr., předseda okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy

Jan Brychta, Mgr., komerční poradce

Vladimír Opolský, důchodce